Billedbehandling - ukomplicerede billeder
Om kurset
Billedbehandling - ukomplicerede billeder (46772)
2 dage
Beskrivelse:
Efter uddannelsen kan deltageren foretage elementær billedbehandling, som fx basal fritlægning og retouchering, samt størrelsesændringer og beskæring af billedfiler. Herunder foretage mindre ændringer på billedfiler i såvel omfang som farvebalance.
Målgruppe:
Uddannelsen er udviklet til personer i faglærte og ufaglærte jobs, som arbejder med eller ønsker at arbejde med billedbehandling indenfor foto, film, tv samt trykt og digital produktion.
Mål:
Deltageren kan foretage elementær billedbehandling, som fx basal fritlægning og retouchering, samt størrelsesændringer og beskæring af billedfiler, samt tilpasning af billedet i forhold til anvendelsesmediet. Herunder kan deltageren foretage mindre ændringer på billedfiler i såvel omfang som farvebalance. Endelig kan deltageren foretage elementær billedkorrektion ved hjælp af graduationskurver.
Varighed:
2,0 dage
Kursets moduler
- Billedbehandling - Ukomplicerede billeder